Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Uray Reis beyıydı. Annesi İsmet Bayan, uzun seneler Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Mir’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Rabıtdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak izinli olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in indinde pediatri uzmanı evet. Mütehassıslık sonrası çtuzakışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilgilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle bile Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne ilgilı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Meyan şarki Uran Üniversitesi Mütevelli Kurul Kellekanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları dâhilin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Oturmuş’nun ilk başbuğı olarak misyon aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. Kellekanlığı döneminde faiköğretimde okullaşma nispetında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya başladı. Ilmî yayınlarda da resmî artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Tutum kısmınde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Dünya Dirlik Örgütü’nün yapıunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Dirlik Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun başkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başbuğı ve Asamblenin ikinci başbuğı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç devir, El Kuruluna da iki devir riyaset karşılayıcı Doğramacı 1968 senesinde başkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca başbuğ ve umumi doğrucaörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu başkanlığını yürütürken, Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca başkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve sıhhat bilimleri düzında çok adetda bilimsel makalesi, yapıt sektörü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok uz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Barış, Türe ve Körpegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birokkalı devletin başbuğı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en faik nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve sert çok ulusal çalım Doğramacı’ya en ömre bedel ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Kocaman Millet Meclisi namına ülke Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 almanak dirimı çocuklara, dinçlere ve tüm insanlığa özen aşkıyla düntir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın sert çok ülkesine verdiği özen ve sunduğu ulamalarla sıhhat, eğitim bilimi ve fen dâhilin yarattığı kurumlarla daima geçekırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://asansoryetkiliservis.name.tr/ https://belgeseller.name.tr/ https://projeksiyonsistemleri.name.tr/ https://huzurevi.name.tr/ https://prefabrikev.name.tr/ iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al